Lista aktualności Lista aktualności

Pożar lasu

5 lipca w Leśnictwie Antoniewo spłoneło 4,49 ha lasu

Poprzedni duży pożar w Nadleśnictwie Przymuszewo miał miejsce w 2008 roku kiedy to spłonęło ponad 9 ha lasu w Leśnictwie Warszyn. Pomimo wysokiego stopnia zagrożenia naszych drzewostanów przez ostatnie 7 lat dzięki stałemu nadzorowi oraz zaangażowaniu lokalnej społeczności udawało się zapobiegać większym incydentom w ogniem w lesie. 

Pożar został zauważony przez osobę przebywającą w lesie, która natychmiast powiadomiła odpowiednie służby.  W akcji wzięło udział 16 zastępów straży pożarnej: 2 jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Chojnic oraz 14 jednostek z okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych z Brus, Leśna, Męcikału, Swornychgaci, Lubni, Czyczkowy, Czarnowa, Kosobud, Czapiewic.

Wykonano 3 zrzuty wody z samolotów gaśniczych Dromader.

Akcja gaśnicza trwała ponad 7 godzin, obecnie trwa dogaszanie i patrolowanie pożarzyska. Utrudniała ją bardzo wysoka temperatura powietrza, niekorzystne ukształtowanie terenu oraz porywy wiatru.

Pożarem objęte były drzewostany w wieku od 15 do 78 lat oraz teren użytku ekologicznego.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji oraz tym osobom, które dzwoniły na numer alarmowy straży pożarnej z informacjami o pożarze.  To dzięki Waszej postawie i ofiarności udało się zapobiec większym stratom.