Lista aktualności Lista aktualności

Kapliczka przy "Kaszubskiej Marszrucie"

Podróżując szlakiem „Kaszubskiej Marszruty” można odpocząć nie tylko na jej przystankach, ale także w cieniu drewnianej kapliczki na terenie leśnictwa Chociński Młyn.

Uroczyste otwarcie kapliczki odbyło się 29 czerwca. Poświęcona została przez księdza Marka Weltrowskiego, proboszcza parafii w Konarzynach. Mszę świętą koncelebrował ksiądz Wojciech Książkiewicz, proboszcz parafii w Swornychgaciach. Obecni byli przedstawiciele naszego Nadleśnictwa, przedstawiciele władz samorządowych oraz okoliczni mieszkańcy.

 

Dąb czarny zwany „polskim hebanem" to drewno, które przebywało w wodzie lub ziemi od kilkuset do nawet kilku tysięcy lat. Jest trudne w obróbce, jednak posiada niezwykły „rysunek" i barwę. Oszacowano, że drewno z którego wykonano rzeźbę może mieć nawet 2 tysiące lat.

 

Nadleśnictwo Przymuszewo udostępniło teren pod budowę kapliczki oraz współpracowało przy jej wykonaniu. Figura Chrystusa wykonana została z dębu czarnego, który ofiarowany został przez pomysłodawcę i sponsora – mieszkańca Chocińskiego Młyna pana Jerzego Banaszewskiego, a jej autorem jest artysta rzeźbiarz z Chojnic pan Jakub Orpiszewski. Co ważne w budowę kapliczki włączyła się większość mieszkańców tej urokliwej miejscowości.

O otwarciu kapliczki napisał portal chojnice.24.pl

Tekst: B. Czarnecki
Foto: Joanna Kubicka, Tomir Kubicki